O Maćku

MACIEJ KOSYCARZ (20 kwietnia 1964 r. – 26 marca 2020 r.). Fotoreporter, wydawca, twórca i wieloletni szef agencji fotograficznej KFP, społecznik, dobry człowiek. Kronikarz Gdańska, Gdańszczanina Roku 2009, laureat Medalu Księcia Mściwoja II przyznawanego za wybitne zasługi dla miasta oraz podejmowanie pożytecznych inicjatyw.

Syn dziennikarki Ludmiły Kosycarz (1932-1981) i fotoreportera Zbigniewa Kosycarza (1925-1995) przez wiele lat związanych z gdańskim Domem Prasy. Mąż Hanny, tata Kingi i Konrada.

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku (1983). W 1992 roku kończy studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Autor kilkunastu tysięcy zdjęć opublikowanych w prasie. Zawodowo związany z fotografią od 1990 roku. Pierwsze prasowe zdjęcia Maćka ukazują się w wydawanych na Kaszubach „Naszych Tygodnikach” oraz w „Tygodniku Wieczór”. Niedługo potem zostaje fotoreporterem „Głosu Wybrzeża”. W 1996 roku zakłada agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press. Klientami KFP jest ponad 100 polskich i zagranicznych tytułów oraz agencji prasowych. W archiwum agencji znajduje się około 700 tysięcy zdjęć. To największy w kraju lokalny serwis fotograficzny.

Zdjęcia Macieja i jego taty Zbigniewa wielokrotnie prezentowane są na wystawach. Ekspozycja „Zwykłe Miasto Gdańsk w obiektywie ojca i syna” (rok 2001) podziwiana jest m.in. w Budapeszcie, Mostarze, Belgradzie, Kalmarze, Holbeak i Kaliningradzie. Tysiące ich fotografii trafiają na karty albumów z serii „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia...”. W latach 2006-2019 agencja KFP wyda ich aż trzynaście, nie tylko ku uciesze miłośników historii Gdańska, ale także mieszkańców Gdyni, Sopotu, Kaszub i całego Pomorza.

W 2009 roku Rada Miasta Gdańska przyznaje Maciejowi Kosycarzowi i pośmiertnie jego ojcu Zbigniewowi Medal Księcia Mściwoja II. Maciej zostaje Gdańszczaninem Roku 2009. Dwa lata później z rąk marszałka województwa pomorskiego odbiera Gryfa – Pomorską Nagrodę Artystyczną. W 2014 roku otrzymuje nagrodę wojewody pomorskiego Sint Sua Praemia Laudi w kategorii kultura. W grudniu 2019 roku, podczas trzynastego festiwalu Metropolia Jest Okey gratulujemy Maćkowi Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury...

„Dzięki fotografii unieśmiertelniamy chwilowe obrazy z naszego życia”. Słowa wielokrotnie powtarzane przez Maćka teraz znaczą więcej niż kiedykolwiek wcześniej.